Jak upravuji svatební fotografie

Úprava svatebních fotografií je mnohem rozsáhlejší a časově náročnější než je čas strávený samotným focením svatby. Každý svatební fotograf má svůj systém a především svůj osobitý styl, kvůli kterému si jej zákazníci vybírají. Úprava fotografií je totiž nedílnou součástí finálního produktu. To, co fotograf na svatbě vyfotí, ještě není hotová práce. Nejen z tohoto důvodu se neupravené fotografie nedávají nikdy z ruky. Dnešní téma bych ráda rozvedla právě na samotnou úpravu a výběr svatebních fotografií (nebudeme se věnovat celému procesu svatebního focení). Ráda bych vám ukázala, jak to dělám já, abyste měli lepší představu o mé práci.

Jak dlouho trvá výběr svatebních fotografií

Při běžném celodenním svatebním focení vznikne bez problému tisíc, někdy i dva tisíce (či více) fotografií. Svatba je totiž jedna z nejnáročnějších fotografických disciplín. V průběhu celého dne je totiž potřeba zachytit kromě hlavních důležitých okamžiků jako je nástup nevěsty s ženichem, samotný svatební obřad, předávání prstýnků a první polibek novomanželů také všechno ostatní dění kolem. Může to být uvítání prvních svatebních hostů, příprava nevěsty (líčení, česání, oblékání šatů apod.), zdobení slavobrány a sálu, ve kterém bude probíhat slavnostní oběd či raut. Může to být ale i hraní dětí, které se spolu na svatbě seznámí a vyplňují spolu chvíle nudy, setkání přátel a jejich přípitky na budoucí novomanželé, zákulisí kuchyně, nervozita svědků, příprava tajného dárku pro ženicha a jiné momenty, které hned nepřipadají všem jako důležitá součást svatebního dne, ale bezpochyby ke svatbě patří.

Každý fotograf má jiný styl. Já se ráda zaměřuji na momentky, které vznikají přirozeně. Ráda si povídám se svatebčany, protože pouze v přátelské atmosféře je možné, aby se lidé v mé přítomnosti uvolnili, přestali myslet na to, že je fotím a potom jsem schopná zachytit opravdové emoce.

Výběr těch nejlepších fotografií, které dokáží vystihnout svatební den, je jedna z časově nejnáročnějších prací svatebního fotografa. Zakládám si na tom, abyste ve svatebním balíčku našli ty nejdůležitější okamžiky. Nikdy nevím, kolik přesně fotek odevzdám. Důležitější je pro mne kvalita než velké množství odevzdaných fotografií. Proto jsou čísla uvedená v mých balíčcích pouze orientační. Věřte mi, že málokdo z rodiny je zvědavý na 400 fotek. Po první stovce už většinou pozornost obecenstva při promítání fotek ze svatby opadá. Proto upřednostňuji menší množství kvalitních záběrů než stále se opakující se různé úhly stejného okamžiku.

Výběr fotek může trvat několik hodin i několik dní. Čistá hlava je totiž základ při výběru. Někdy je dobré udělat první výběr, nechat fotky odležet a za nějakou dobu tento výběr upravit do finální podoby vhodné k úpravě.

Jak retušuji svatební fotografie

Co se týče mé práce, upravuji úplně všechny vybrané fotografie. Není to vždy standard u svatební fotografie, někteří fotografové upravují pouze vybraných pár top fotek. Samotná retuš je totiž velmi časově náročná. Neupravuji pouze barvy, kontrast a ořez, ale věnuji se také odstraňování nedokonalostí na pleti (nejen na nevěstě, ale všude tam, kde to uznám za vhodné). Stejně tak upravuji rušivé elementy na fotce jako jsou například různé předměty, lidé nebo zvířata, kteří mi na fotce nějakým způsobem neladí v kompozici a při focení se jim nedalo v rámci situace vyhnout. S některými fotkami si vyhraji déle (někdy třeba i více než 1 hodinu), s některými méně. Každopádně potřebný čas věnuji každé z nich.

Nepoužívám přednastavené filtry ani jiné presety. Každá svatba je totiž laděná do jiných barev, proto barevnost upravuji podle mého uměleckého cítění u každé svatby jinak. Proto u mne nehledejte módní oranžovo-tyrkysovou úpravu ve výrazně světlých tónech ve všech svatebních albech. Každá svatba je prostě jiná a tak to má podle mne být.

Přikládám fotky z třech různých svateb:

Čekejte ode mne také černobílé svatební fotografie

Jsem milovník černobílých fotografií. Proto v mém portfoliu najdete velké množství takto upravených fotek. Nebojte, nedostanete pouze černobílé fotky. Ve svatebním balíčku vždy převažuje počet barevných fotek. Nepoužívám žádné černobílé filtry, když už si nějakou fotografii vyberu k černobílé úpravě, tak proto, že to má smysl. Každou takovou fotografii upravuji tak, aby vypadala podle mých představ. Nejčastěji tak upravuji velmi emotivní momentky nebo naopak fotky, ze kterých dýchá hluboká atmosféra.

Fineart umělecké svatební fotografie

V případě zájmu je možné se dohodnout na fineart uměleckém svatebním portrétu. Je možné jej vytvořit v rámci celodenního 12h focení, pokud to dovolí časový harmonogram. Většinou jsem schopná jej vyfotit na každém svatebním místě (nebo v rámci blízké lokality). Je potřeba se samozřejmě dohodnout předem, abych měla konkrétní představu o dané lokalitě. Tyto portréty je možné udělat také před samotnou svatbou nebo naopak poté, když už máte vše důležité za sebou a chcete si nechat vytvořit podobnou originální vzpomínku.

Počítejte, že takové focení nějakou chvíli zabere. Někdy záleží na dostupné lokalitě vhodné k focení, někdy na samotném pózování. Jednu takovou fotografii upravuji několik hodin, někdy až téměř jeden pracovní den. Proto je tento originální portrét dostupný za příplatek 4.000 Kč. V ceně máte velkoformátový tisk 30x45cm na na exkluzivní papír ze 100% bavlny.

There are 14 comments on Jak upravuji svatební fotografie

Leave a Reply