Svatební a reklamní fotograf/kameraman

fajmonovaz@gmail.com
722 710 887
Facebook

Jsem Zuzana Fajmonová a narodila jsem se v Liberci. Tady také bydlím. Ale fotím svatby po celé republice a dojedu za vámi i do zahraničí.

Fotit jsem ale nezačala kvůli svatbám. První zkušenosti s profi fotkou jsem získala, když jsem na svůj web věnovaný Itálii tvořila obrázky produktů. V Itálii jsem strávila 7 let. Italové si hodně potrpí na skvělý design – je to vidět v architektuře, v módě, všude okolo. Když tam nějaký čas strávíte, zaryje se vám to do podvědomí. Až dnes vidím, jak moc to ovlivnilo moji tvorbu. Taky proto je u nás ve střední Evropě tak originální.

Focení je výzva

Nikde jinde fotograf nenajde tolik opravdových intenzivních emocí na jednom místě a v jeden den jako na svatbě.

Zachytit emoce, opravdové emoce, patří v umění k nejnáročnějším disciplínám. Když uspějete, vytvoříte veledílo. Když selžete, vyjde z toho kýč. Když se to povede, běhá mráz po zádech i největším drsňákům. Když se to nepovede, upadnete v zapomnění. Proto jsou emoce výzva. A já nepatřím k těm, kteří by před výzvami couvli.

Jak se mi to daří, posuďte sami. U některých fotek běhají mravenci po zádech i mně. Protože každého klienta si pamatuji

Mluvím italsky, anglicky a domluvím se také německy a francouzsky. Takže se nemusíte bát, že bych se s vašimi zahraničními hosty nedohodla.

Roku 2021 vystudovala Libereckou školu fotografie a grafiky. Studium mi dalo skvělý základ a nasměrovalo mě dál. Stejně jako další rekvalifikační kurzy, kterými jsem prošla.

Dnes se na libereckou školu ráda vracím. Mám zde spoustu přátel. V roce 2022 jsem zde také pro studenty uspořádala workshop svatební fotografie.

Roku 2021 jsem nastoupila na uměleckou školu ITF v Opavě. Jsem šťastná, že tady můžu studovat a učit se od takových osobností jako jsou Vladimír Birgus, Roman Vondrouš (několikanásobný vítěž Czech Press Photo i WPF), Pavel Mára, Štepánka Stein a spousta dalších. V rámci studia navíc pracujeme na úžasných projektech. 

Zuzana a video

Neživím se jen focením. Video je o pouhý krůček vedle. Natáčím také svatební videa, hudební klipy a reklamní videa. Video je o trochu větší výzva než focení. Můžete pracovat nejen s obrazem, ale také s hudbou a mluveným slovem. Emotivní hudba přinese mravenčení v zádech i v nudném produktovém videu. Ale to jsou laciní mravenci. Ti mě nezajímají. Doběhnou, zmizí a nikdo si na ně nevzpomene. Nezůstanou s vámi.

 V umění totiž rozlišujeme mezi krásou a líbivostí. Mezi působivostí a patosem.

Pomník Viktora Emanuela v Římě proti Gaudího katedrále v Barceloně.
Mozart proti Salierimu.
Když tvořím video, chci být jako Mozart. Originální. Jiná. Svá. 

K videu mě přivedla nejprve Itálie (video recepty, cestovní průvodce) a později manžel David. S kapelou Aura točil videoklipy a kdo jiný by je měl pro něj připravovat než já. Očividně si vybral dobře. S videoklipem Soudce Čas jsme se umístili na 2. místě v celostátním kole filmového festivalu Česká Vize

Nad tvorbou trávíme doma večery i dny. Ale nejen to. Jsme rodiče dvou skvělých kluků. Jak už to u dětí bývá, jsou zároveň nekonečnou studnicí inspirace a zároveň nepřekonatelnou překážkou v realizaci nápadů. 

Kromě dětí a manžela hledám inspiraci ve vážné hudbě, jazzu, výtvarném umění a v dílech starých mistrů. Baroko dalo světu šerosvit, bez kterého si svou tvorbu dnes nedovedu představit. Moderní umění mi ukazuje cestu, jak pracovat s barvou a vytvářet abstraktní kompozice. Černobílá fotografie je klasika, která občas řekne víc než celá paleta barev.

Jak fotím

Nejdu s módou. Od malička dělám věci po svém. Tak je to i s fotkou. Zachytím vaše životní momenty originálně a nově. V každé mé fotce je kus umění a tvůrčí přesah. Nemám ráda strojené pózy. Vím, že kýč nikoho nedojme a všechny rozesměje. Tematické focení je fajn, pokud zachová osobnost člověka. K tomu je potřeba hodně kreativity, a to je výzva.

Každému zákazníkovi se věnuji individuálně. Chci vás poznat, strávit s vámi nějaký čas a nafotit vás přesně takové, jací jste a aby na fotografiích byli opravdoví lidé s reálnými emocemi. Ráda přijedu k vám domů, abyste se cítili co nejpohodlněji a fotografie tak získaly na autentičnosti. Záleží na vás.

Napište mi a ráda se domluvím na čemkoliv, co si budete přát nafotit nebo natočit.

Mé úspěchy

Ocenění

Mé svatební fotografie se dostaly mezi TOP 20 na mezinárodní soutěži ISPW.
Od roku 2022 jsem členkou APF (Asociace profesionálních fotografů).
Některé mé fotografie si můžete prohlédnout v časopisech FotoVideo, Československá fotografie a Digitální Fotografie.
V roce 2020 jsem získala mezinárodní ocenění za fine art portrét ve třech soutěžích.
Cyklus Abstrakce, fotografie Yellow-Green, 1. Místo (2021)
Hudební klip Soudce Čas (hudba David Fajmon), celostátní kolo v kategorii hudební klip filmového festivalu České vize, 2. Místo (2021)
Rozhovor se mnou najdete na Podcastu Dotek Fotek.

Skupinové výstavy

2022
Výstava studentů Institutu tvůrčí fotografie na Hudebním festivalu VIZAIRKA v Tiché Šárce
Cyklus Pop-art, Unigeo festival ITF, Horní Bečva
Blatenský fotofestival, Cyklus Abstrakce, Blatná
Prague Photo Festival

2021
Cyklus Abstrakce, Cvikov Cyklus Abstrakce
Festival 150 let F. Kupky, Opočno Cyklus Antika
Blatenský fotofestival, Cyklus Cyklus Antika, Blatná

2020
Blatenský fotofestival, Cyklus Šlechtickýrod, Blatná

Autorské výstavy

2022 Umění v Čase, Bar u George, Jablonec nad Nisou
2022 Umění v Čase, Kulturní a společenské centrum Lidové sady, Liberec

Vzdělání

Studium

2019 – 2021 Dálkové studium fotografie, Liberecká škola foto-grafiky v Liberci
2021 –             Bakalářské studium, Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě

Kurzy

  • Produktový a reklamní fotograf (rekvalifikace)
  • Grafik (rekvalifikace)
  • Marketing pro fotografy
  • Ateliérové svícení, Akt, Reportáž a další