dám vašim vizím
barvu a tvar

Chápu sílu skvěle provedené originální fotografie, která dokáže dát klientovi pocit výjimečnosti a sebehodnoty, ale také sdělit silné myšlenky a zarýt se do podvědomí.

Zuzana
Fajmonová

Jsem fotografka a kameramanka, která v každém klientovi vidí jedinečnou bytost, každému klientovi chce porozumět a pomoci mu komunikovat jeho vizi. Umím improvizovat, podmínkám se přizpůsobit nebo je využít k dosažení neobyčejného výsledku. 

k

Jedinečnost

Každý jsme jedinečný.

Věřím, že vždycky lze jít jinou cestou. Každá fotka nebo záběr může být jedinečný, tak jako je jedinečný každý klient.

kreativita

Vše lze udělat jinak.

Každé zadání skýtá příležitost vytvořit něco neobyčejného. Pouze s velkou dávkou kreativity můžeme všichni v dnešním hlasitém a přeplněném světě vyniknout.

pečlivost

Dokonalá řemeslná kvalita je základ.

Perfektně odvedená práce je pro mě standard, který nikdy nesnižuji.

Malými krůčky
k velké vizi

Nabízím fotografické služby a tvorbu videa. Pomáhám klientům komunikovat jejich vizi, najít sebehodnotu skrze originální dílo nebo jen mít radost ze svého projektu a své nádherné fotky nebo působivého videa. Vždy hledám jiné cesty, každému klientovi se snažím porozumět, pro každého dělám z focení a natáčení krásný zážitek. Stále na sobě pracuji, technicky se zdokonaluji a neustávám v hledání inspirace.

můj manifest

Tvořím fotografie a videa s důrazem na originalitu, kreativitu a umělecký přesah. Vždy hledám nové cesty a láká mě uskutečňovat mé i vaše vize – dám vašim vizím barvu a tvar. Chci vrátit do světa cit pro kreativitu a estetiku, inspirovat lidi, aby se nebáli neprošlapaných cest. Jsem profesionál, chápu své klienty a ti se se mnou cítí příjemně.

Vzdělání

2021 – Bakalářské studium, Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě
2019 – 2021 – Dálkové studium fotografie, Liberecká škola foto-grafiky v Liberci
2007-2011 – Universitá degli studi di Perugia, obor Podniková ekonomie

Kurzy

Workshop módní fotografie s Eliškou Sky
Produktový a reklamní fotograf (rekvalifikace)
Grafik (rekvalifikace)
Marketing pro fotografy
Ateliérové svícení, Akt, Reportáž, Fashion a další

Roku 2021 jsem vystudovala Libereckou školu fotografie a grafiky. Studium mi dalo skvělý základ a nasměrovalo mě dál.

Stejně jako další rekvalifikační kurzy, kterými jsem prošla. Dnes se na libereckou školu ráda vracím. Mám zde spoustu přátel. V roce 2022 jsem zde také pro studenty uspořádala workshop svatební fotografie. Roku 2021 jsem nastoupila na uměleckou vysokou školu ITF v Opavě. Jsem šťastná, že tady můžu studovat a učit se od takových osobností jako jsou Vladimír Birgus, Roman Vondrouš (několikanásobný vítěž Czech Press Photo i WPF), Pavel Mára, Štepánka Stein a spousta dalších. V rámci studia navíc pracujeme na úžasných projektech.

Výstavy

Autorské výstavy

2023 Dystopia, Prague Photo Festival, 13-19/11/2023
2023 Umění v Čase, Kulturní kavárna Železářství u Šulců, 05/09 – 05/11/2023, Blatenský fotofestival
2022 Umění v Čase, Bar u George, Jablonec nad Nisou, 01/05 – 31/05
2022 Umění v Čase, Kulturní a společenské centrum Lidové sady, Liberec, 10/2022 – 01/2023

Skupinové výstavy

2023

Cyklus Pop-art, Prague Photo Festival, 13-19/11/2023
Cyklus Pop-art, Art Market Budapešť (Maďarsko) – 19-22/10/2023
Cyklus Pop-art, výstava v Německu (Mnichov) – Viele Gesichter (24/7-14/10)
Výstava fotografií studentů ITF Mnoho tváří v Galerii Opera v Ostravě, vystaven soubor Pop-art
Cyklus Pop-art, Unigeo festival ITF, Horní Bečva

2022
Měsíc Fotografie v Bratislavě, vystaven soubor Pop-art
Výstava studentů Institutu tvůrčí fotografie na Hudebním festivalu VIZAIRKA v Tiché Šárce
Cyklus Pop-art, Unigeo festival ITF, Horní Bečva
Blatenský foto festival, Cyklus Abstrakce, Blatná
Prague Photo Festival, vystaven soubor Pop-art

2021
Cyklus Abstrakce, Cvikov Cyklus Abstrakce
Festival 150 let F. Kupky, Opočno Cyklus Antika
Blatenský fotofestival, Cyklus Cyklus Antika, Blatná

2020
Blatenský fotofestival, Cyklus Šlechtickýrod, Blatná

lektorská činnost

2023

Workshop Kreativní svícení ve fotografii
Projekt pro studenty Střední umělecké školy v Liberci – fotografování módy pro Střední školu textilní
Projekt Ohnivé šaty – výuka práce se světlem, záblesky i trvalé světlo, kreativní módní fotografie pro studenty Střední umělecké školy
Projekt Ice Series – ukázka práce s kreativním světlem, práce v ateliéru, tvorba rekvizit, asistenti – studenti Liberecké školy fotografie

2022

Projekt Futurismus – výuka práce s dlouhým časem, bodypainting, veliká skupinová fotografie pro studenty Střední umělecké školy fotografie, asistenti – studenti Liberecké školy fotografie
Projekt Fauvismus – výuka práce v ateliéru se zábleskovými světly, práce s barvou – pro studenty Střední umělecké školy fotografie

2021

Workshop svatební fotografie – práce s modelkou, práce se světlem denním i záblesky, teorie a praxe

úspěchy

Tvorba vizuálu pro Prague Photo Festival – 2023
Single image award – FEP 2023 European advertising and commercial merit award
Single image award – FEP 2023 European advertising and commercial distincition award
Fotografie Baloons ze souboru Pop-art se stala úvodní fotografií na plakátu fotografické výstavy v Mnichově – Viele Geschichter (24/7-14/10)
Hudební klip Nesmíš se vzdát (hudba David Watzl), postup do celostátního kola v kategorii hudební klip filmového festivalu České vize 2023
Mé svatební fotografie se dostaly mezi TOP 20 na mezinárodní soutěži ISPW.
Od roku 2022 jsem členkou APF (Asociace profesionálních fotografů).
Některé mé fotografie si můžete prohlédnout v časopisech FotoVideo, Československá fotografie a Digitální Fotografie.
V roce 2020 jsem získala mezinárodní ocenění za fine art portrét ve třech soutěžích.
Cyklus Abstrakce, fotografie Yellow-Green, 1. Místo (2021)
Hudební klip Soudce Čas (hudba David Fajmon), celostátní kolo v kategorii hudební klip filmového festivalu České vize, 2. Místo (2021)
Rozhovor se mnou najdete na Podcastu Dotek Fotek.
Fotografie Baloons ze souboru Pop-art se stala úvodní fotografií festivalu Prague Photo na rok 2023

můj příběh

Po letech, kdy jsem koketovala s focením jako provozovatelka e-shopu a blogerka, jsem se rozhodla vzít do ruky foťák a začít fotit pro klienty. Pro první klienty jsem nešla daleko od oboru svého blogu, fotila jsem produkty pro výrobce sýrů Gran Moravia a recepty či různé vychytávky pro časopis Food. Mé první portréty jsem tvořila zadarmo, učila jsem se a objevila svou touhu každému portrétu přidat něco navíc, vyfotit ho jinak, předčít jeho očekávání. Také jsem se odvážila fotit první svatby. Klienti si mě chválili, ale věděla jsem, že se mám hodně co učit.

Proto jsem začala navštěvovat kurzy focení a nastoupila jsem na studium. Nejprve na Liberecké škole fotografie, později dálkově. Skutečný zlom přineslo přijetí na nejprestižnější školu fotografie u nás, Institut Tvůrčí Fotografie v Opavě. Zde jsem se mohla vzdělávat pod dohledem těch nejlepších a potkala řadu neskutečně inspirativních kolegů. Škola jen povzbudila mou touhu po originalitě a uměleckém vyjádření. Vše, co jsem se tam naučila, jsem přetavila do své práce, do fotek pro klienty a do svatebního focení a tvorby videí.

Potkala jsem spoustu skvělých klientů, objevovala jsem nové dovednosti, zjišťovala jsem, jak dobře umím komunikovat s lidmi. Klienti si mě chválili. Jistě, bylo to náročné. Jsem máma dvou kluků a můj úžasný manžel jako talentovaný muzikant často koncertuje mimo dům. Stejně jako ve své práci i v rodině jsem hledala nové cesty. Synové mi často asistují při tvorbě kulis, inspirují mou tvorbu, starší syn začal v šesti letech fotit. Ale neupravujme si to růžovým filtrem. Rozjíždět podnikání v úplně novém oboru na mateřské stálo hodně sil, probdělých nocí a momenty, kdy jsem se na všechno chtěla vykašlat, na prstech nespočítám. Mé kreativní já mě ale nenechalo skončit, křičelo na mně, že konečně žiju tak, jak mám, a dělám to, co umím nejlépe. Ale to nebyl konec cesty, jako spíš začátek.

nepříjemný rozkol

Nepříjemný rozkol

V rámci školy jsem se dostala k úžasným projektům. Mé fotografie se objevily na několika výstavách (i v zahraničí), sbírala jsem ocenění. Ale to byla má osobní tvorba, za tu jsem nedostala zaplaceno. V jejím stínu mě focení svateb a rodinných portrétů přestávalo bavit, ale živilo mě. Nikdy neodbudu práci pro své klienty, proto jsem i tak investovala potřebný čas a energie do zakázek. Ale vždy jsem se těšila, až budu mít čas na svou osobní tvorbu. Tenhle schizofrenní přístup ale nebylo možné udržet pořád. Jsem máma dvou dětí, manažerka svého manžela, podnikatelka a umělkyně. Nešlo to stíhat, málem jsem vyhořela.

Jak jsem se dostala z bludného kruhu ven? Došlo mi, že nemusím dělit čas mezi umění a práci za peníze. Vždyť můžu nabídnout klientům něco, co pro ně nikdo jiný neudělá. Něco navíc: umělecké portréty, focení v přírodě, umělecké skupinové fotky, kreativní využití kulis. Chtělo to odvahu, protože takové služby většina svatebních nebo rodinných fotografů nenabízí. Nevěděla jsem, zda bude po takových fotkách dostatečná poptávka. Pochybovala jsem. Taková práce stojí čas a energii, tu musím promítnout do ceny. Zaplatí vůbec někdo takovou cenu? Nebudou chtít radši ten nudný standard s jednoduchou úpravou?

Využila jsem svou schopnost pochopit klienty a získat si jejich důvěru. Našla jsem si skvělé zákazníky, kteří mi dali úplně volnou ruku, chtěli hlavně nevšední fotky a z výsledku jsou nadšení. Dostala jsem se k tvorbě originálního videoklipu a postupně přetavovala své nadšení do reklamní fotografie. Mám před sebou dlouhou cestu, ale už věřím, že na ní uspěju. Svět nepotřebuje dalšího řadového fotografa. Mám schopnost šokovat, vidět neprošlapanou stezku a odvážit se po ní jít. Dokážu lidi inspirovat, aby na neznámou cestu vykročili se mnou. Proto mi nezbývá nic jiného, než zůstat svá a originální a věřit ve svou misi.

posouvám hranice a nebojím se být divná

Dnes fotím pro klienty originální portréty a svatební fotografie i vysoce kvalitní kreativní reklamní fotky s uměleckým přesahem. Natáčím nevšední videa ve vysoké kvalitě a s nápadem. Pomáhám lidem sdělit světu myšlenky, dát jejich vizi barvu a tvar. Mé fotky a videa přináší radost, zvyšují pocit sebehodnoty a pomáhají lidem cítit se výjimečně. Značkám umožňují komunikovat jejich výjimečnost a misi klientům. Otvírám svou uměleckou tvorbou palčivá společenská témata a stále se učím posouvat hranice.

Tady jsem dnes, ale má mise jde dál. Chci vrátit do světa cit pro estetiku, umění a kreativitu. Chci vytvořit svět, ve kterém lidé chápou, že skutečně originální umění má svou cenu – daruje člověku pocit jedinečnosti, sebehodnoty a značce dá na přeplněném trhu vyniknout. Chci lidi inspirovat, aby se nebáli odlišit, aby na své jedinečnosti stavěli a otevřeli se své vizi. A také chci pokračovat v nastolování palčivých témat, protože má fotografie má sílu a cítím povinnost ji využít.

Recenze

Využila jsem svou schopnost pochopit klienty a získat si jejich důvěru. Našla jsem si skvělé zákazníky, kteří mi dali úplně volnou ruku, chtěli hlavně nevšední fotky a z výsledku jsou nadšení.

„Originální fotky, neotřelé nápady, práce se světlem. Zuzka je velmi kreativní, na fotkách je patrný její rukopis, zároveň jsou osobité a přirozené. Atmosféra během focení je uvolněná a nenucená, což napomáhá i největším stydlínům uvolnit se a užít si to. Doporučuju nechat Zuzce volnou ruku, výsledek bude stát za to ;)) Těšíme se na další příště!“

Pavlína Sluková

rodinné focení

„S výběrem Zuzky jako svatební fotografky jsme moc spokojení. Je velmi profesionální a lidská zároveň. Její předností je hra se světlem a stíny. Pro focení skvěle využila stavebních prostor. Velmi jsem ocenila, že na svatebním obřadu nebyla nápadná, nenutila nás při focení do strojených póz a skvěle zapadla mezi ostatní hosty. Zuzku doporučujeme všem, kdo chce originální a krásné fotky ze svatby :).“

Erika Pap

svatební fotografie

„Zuzku jsem si vybrala náhodně na internetu podle fotek a recenzí. V té době probíhala v Liberci i její výstava, takže další plus proč oslovit na focení právě ji. Zuzka je milá, charismatická, profesionální. Hravě dokázala odbourat počáteční nervozitu a z focení se stala zábava. A výsledkem jsou nádherné fotky, ze kterých jsem byla nadšená nejen já, ale i manžel, pro kterého jsem je měla jako dárek.“

Monika Leiblová

boudoir, ženský portrét

„Zuzana je charismatická, veselá a nápaditá osobnost, která při fotografování nalézá nevšední příležitosti a kompozice k zachycení fotografovaných objektů před svým objektivem. V její volné tvorbě, nebo svatební reportáži, či portrétech se objevují velmi působivá výtvarná řešení a zajímavé využití světla, ať přirozeného, nebo umělého, aranžovaného. Autorský příspěvek Zuzany tak zesiluje emocionální zážitek diváka a zvláště reportážím důležitých životních událostí dodává často až překvapivou, přidanou, uměleckou hodnotu. Měl jsem možnost Zuzanu pozorovat při práci a bylo pro mne velmi inspirující vidět, jak snadno a s lehkostí využívá prvky a vlastnosti prostředí k pořízení působivých fotografií. Její komunikace s fotografovanými modely je navíc zábavná, příjemná, nenásilná a dokáže uvolnit i ty, kteří se obvykle před objektivem necítí komfortně. Zuzanu rád doporučuji.“

Tomáš Bonhard

student fotografie, účastník workshopu

máte zájem o
spolupráci?

Ráda vám vytvořím projekt na míru.