úspěchy a ocenění

Svatební fotografie

1.místo na celosvětové olympiádě fotografů World Photography Cup 2024 (kategorie svatební dokument)
Reprezentace českého týmu ve WPC v kategorii svatební portrét.
V roce 2020 jsem získala mezinárodní ocenění za fine art portrét ve třech soutěžích.
Některé mé fotografie si můžete prohlédnout v časopisech FotoVideo, Československá fotografie a Digitální Fotografie.
TOP 20 na celosvětové soutěži ISPW.
Účast v organizaci profesionálních svatebních fotografů: ISPWP, MyWedd, Fearless Photographers a další.
Od roku 2022 jsem členkou APF (Asociace profesionálních fotografů).

Umělecká fotografie

Tvorba vizuálu pro Prague Photo Festival – 2023
Single image award – FEP 2023 European advertising and commercial merit award
Single image award – FEP 2023 European advertising and commercial distincition award
Fotografie Baloons ze souboru Pop-art se stala úvodní fotografií na plakátu fotografické výstavy v Mnichově – Viele Geschichter (24/7-14/10)
Hudební klip Nesmíš se vzdát (hudba David Watzl), postup do celostátního kola v kategorii hudební klip filmového festivalu České vize 2023
Cyklus Abstrakce, fotografie Yellow-Green, 1. Místo (2021)
Hudební klip Soudce Čas (hudba David Fajmon), celostátní kolo v kategorii hudební klip filmového festivalu České vize, 2. Místo (2021)
Rozhovor se mnou najdete na Podcastu Dotek Fotek.
Fotografie Baloons ze souboru Pop-art se stala úvodní fotografií festivalu Prague Photo na rok 2023

Zuzana
Fajmonová

Jsem fotografka a kameramanka, která v každém klientovi vidí jedinečnou bytost, každému klientovi chce porozumět a pomoci mu komunikovat jeho vizi. Umím improvizovat, podmínkám se přizpůsobit nebo je využít k dosažení neobyčejného výsledku. Mám ráda výzvy, špatné světelné podmínky i nečekané situace.

k

Jedinečnost

Každý jsme jedinečný.

Věřím, že vždycky lze jít jinou cestou. Každá fotka nebo záběr může být jedinečný, tak jako je jedinečný každý klient. Fotím emoce i momentky, chci vystihnout vaši osobnost.

kreativita

Vše lze udělat jinak.

Každé zadání skýtá příležitost vytvořit něco neobyčejného. Pouze s velkou dávkou kreativity můžeme všichni v dnešním hlasitém a přeplněném světě vyniknout.

pečlivost

Dokonalá řemeslná kvalita je základ.

Perfektně odvedená práce je pro mě standard, který nikdy nesnižuji. Proto fotím svatby ve dvou, se svým skvělým asistentem. Záloha i druhé oko je pro mě naprostý základ pro krásné svatební fotografie.

můj příběh

Po letech, kdy jsem koketovala s focením jako provozovatelka e-shopu a blogerka, jsem se rozhodla vzít do ruky foťák a začít fotit pro klienty. Pro první klienty jsem nešla daleko od oboru svého blogu, fotila jsem produkty pro výrobce sýrů Gran Moravia a recepty či různé vychytávky pro časopis Food. Mé první portréty jsem tvořila zadarmo, učila jsem se a objevila svou touhu každému portrétu přidat něco navíc, vyfotit ho jinak, předčít jeho očekávání. Také jsem se odvážila fotit první svatby. Klienti si mě chválili, ale věděla jsem, že se mám hodně co učit.

Proto jsem začala navštěvovat kurzy focení a nastoupila jsem na studium. Nejprve na Liberecké škole fotografie, později dálkově. Skutečný zlom přineslo přijetí na nejprestižnější školu fotografie u nás, Institut Tvůrčí Fotografie v Opavě. Zde jsem se mohla vzdělávat pod dohledem těch nejlepších a potkala řadu neskutečně inspirativních kolegů. Škola jen povzbudila mou touhu po originalitě a uměleckém vyjádření. Vše, co jsem se tam naučila, jsem přetavila do své práce, do fotek pro klienty a do svatebního focení a tvorby videí.

Potkala jsem spoustu skvělých klientů, objevovala jsem nové dovednosti, zjišťovala jsem, jak dobře umím komunikovat s lidmi. Klienti si mě chválili. Jistě, bylo to náročné. Jsem máma dvou kluků a můj úžasný manžel jako talentovaný muzikant často koncertuje mimo dům. Stejně jako ve své práci i v rodině jsem hledala nové cesty. Synové mi často asistují při tvorbě kulis, inspirují mou tvorbu, starší syn začal v šesti letech fotit. Ale neupravujme si to růžovým filtrem. Rozjíždět podnikání v úplně novém oboru na mateřské stálo hodně sil, probdělých nocí a momenty, kdy jsem se na všechno chtěla vykašlat, na prstech nespočítám. Mé kreativní já mě ale nenechalo skončit, křičelo na mně, že konečně žiju tak, jak mám, a dělám to, co umím nejlépe. Ale to nebyl konec cesty, jako spíš začátek.

nepříjemný rozkol

Nepříjemný rozkol

V rámci školy jsem se dostala k úžasným projektům. Mé fotografie se objevily na několika výstavách (i v zahraničí), sbírala jsem ocenění. Ale to byla má osobní tvorba, za tu jsem nedostala zaplaceno. V jejím stínu mě focení svateb a rodinných portrétů přestávalo bavit, ale živilo mě. Nikdy neodbudu práci pro své klienty, proto jsem i tak investovala potřebný čas a energie do zakázek. Ale vždy jsem se těšila, až budu mít čas na svou osobní tvorbu. Tenhle schizofrenní přístup ale nebylo možné udržet pořád. Jsem máma dvou dětí, manažerka svého manžela, podnikatelka a umělkyně. Nešlo to stíhat, zažila jsem syndrom vyhoření.

Jak jsem se dostala z bludného kruhu ven? Došlo mi, že nemusím dělit čas mezi umění a práci za peníze. Vždyť můžu nabídnout klientům něco, co pro ně nikdo jiný neudělá. Něco navíc: umělecké portréty, focení v přírodě, umělecké skupinové fotky, kreativní využití kulis. Chtělo to odvahu, protože takové služby většina svatebních nebo rodinných fotografů nenabízí. Nevěděla jsem, zda bude po takových fotkách dostatečná poptávka. Pochybovala jsem. Taková práce stojí čas a energii, tu musím promítnout do ceny. Zaplatí vůbec někdo takovou cenu? Nebudou chtít radši ten nudný standard s jednoduchou úpravou?

Využila jsem svou schopnost pochopit klienty a získat si jejich důvěru. Našla jsem si skvělé zákazníky, kteří mi dali úplně volnou ruku, chtěli hlavně nevšední fotky a z výsledku jsou nadšení. Dostala jsem se k tvorbě originálního videoklipu a postupně přetavovala své nadšení do reklamní fotografie. Mám před sebou dlouhou cestu, ale už věřím, že na ní uspěju. Svět nepotřebuje dalšího řadového fotografa. Mám schopnost šokovat, vidět neprošlapanou stezku a odvážit se po ní jít. Dokážu lidi inspirovat, aby na neznámou cestu vykročili se mnou. Proto mi nezbývá nic jiného, než zůstat svá a originální a věřit ve svou misi.

posouvám hranice a nebojím se být divná

Dnes fotím pro klienty originální portréty a svatební fotografie i vysoce kvalitní kreativní reklamní fotky s uměleckým přesahem. Natáčím nevšední videa ve vysoké kvalitě a s nápadem. Pomáhám lidem sdělit světu myšlenky, dát jejich vizi barvu a tvar. Mé fotky a videa přináší radost, zvyšují pocit sebehodnoty a pomáhají lidem cítit se výjimečně. Značkám umožňují komunikovat jejich výjimečnost a misi klientům. Otvírám svou uměleckou tvorbou palčivá společenská témata a stále se učím posouvat hranice.

Tady jsem dnes, ale má mise jde dál. Chci vrátit do světa cit pro estetiku, umění a kreativitu. Chci vytvořit svět, ve kterém lidé chápou, že skutečně originální umění má svou cenu – daruje člověku pocit jedinečnosti, sebehodnoty a značce dá na přeplněném trhu vyniknout. Chci lidi inspirovat, aby se nebáli odlišit, aby na své jedinečnosti stavěli a otevřeli se své vizi. A také chci pokračovat v nastolování palčivých témat, protože má fotografie má sílu a cítím povinnost ji využít.

Rezervovat
nezávaznou schůzku