umělecký soubor

pop-art
2022

Soubor Pop-art vznikl v roce v 2022 jako součást klauzurní práce na Institutu tvůrčí fotografie. Byl to nepochybně jeden z mých nejúspěšnějších soborů za rok 2022 a 2023. Získal totiž řadu prestižních ocenění, dostal se za hranice do Německa i Maďarska. Po Praze visely na ulicích plakáty s fotografií “OMG”, který tvořil vizuál pro Prague Photo Festival na rok 2023.

Jak ale tento soubor vůbec vznikl? Jaké je zákulisí mé tvorby a co všechno obnášelo tyto fotografie vytvořit?

Čtěte dále…

Tým

Zuzana Fajmonová (fotograf, art director, foto Housewife)
David Fajmon (manžel pomáhal hlídat děti, v té době 2 a 4 roky)
Diana Vídeňská (kamarádka, foto Baloons)
Nikola Trč Jakoby (kamarádka, foto Pop)
Jennifer Orrú (kamarádka, foto OMG)
Eva Dvořáková (kamarádka, foto Shopping)
Klára Vlčková (modelka, foto Coca Cola)

Kategorie

Umění
Backstage

Jak tato série vznikla?

Každému mému projektu předchází docela složitá příprava a plánování. Sepsala jsem pro vás v několika bodech jak jsem takovýto projekt dokázala dát do kupy.

Než se dám do plánování, potřebuji dobrý nápad. A to je samozřejmě ta nejsložitější část. Ale zároveň je to pro mne také ta největší výzva a současně zábava. Mám totiž ráda složité věci a čím je můj nápad komplexnější, tím mám z něj větší radost.

Tímto souborem jsem volně navazovala na mé zpracování “Dějin Umění”. Je to dlouhodobý projekt, kde se nechávám inspirovat jednotlivými uměleckými obdobími v dějinách výtvarného umění. Soubor, který předcházel tomuto se jmenuje Abstrakce.

Chtěla jsem překročit hranici od minimalismu a začít pracovat více s barvami a s rekvizitami. Období Pop-artu už mi viselo v hlavě pěkně dlouho.

Realizace

Tuto sérii fotografií jsem nafotila tedy ve svém obyváku. Pozadí jsem vlastnoručně nabarvila malířskou barvou, kamarádky jsem nabarvila černou barvou na tělo (aby vynikly ostatní barvy, není v tom žádný další význam), rekvizity jsem použila ty, co jsem měla po ruce nebo které donesly kamarádky. Účesy jsem také vytvořila sama. Například účes u fotky Shopping trval téměř 2h! Kdo by taky namotával vlasy na polystyrenový kruh z Bauhausu. Stejně tak mi trvalo několik hodin nalepit kancelářské lepíky ve formě kruhu na naši obyvákovou zeď :-).

Moodboard

Moodboard je vlastně takový vizuální plán toho, co budete fotit. Dnes už bez něj nedám ránu ani na menší focení. Díky němu nejen vím, co budu fotit, ale vím i jak bude celá scéna vypadat, jak ji budu svítit, jaké pózy budu chtít po modelce, budu vědět barevné ladění, prostor, co vzít sebou a další nutné informace.

Moodboard tvořím hlavně jako takový brainstorming. Dlouhodobě si ukládám nápady a když přijde ten správný čas, začnu je vytahovat a skládat vedle sebe. Většinou využívám Pinterest nebo Instagram jako zdroj inspirace. Fotky poskládám vedle sebe a nakonec přesně vím, jak bude výsledný projekt vypadat.

styl práce

Na větší focení je tým lidí opravdu nepostradatelná položka. Tento soubor však vznikal téměř o samotě. Za prvé model byl pouze jeden, za druhé jsem fotila v mém obyváku za přítomnosti dětí a mého muže. Nijak samozřejmě focení neulehčovala neustálá přítomnost dětských hraček (přes které jsme musely přešlapovat) a samotných špuntů, kteří buď byli zaujati mým barvením modelek černou barvou nebo čímkoliv jiným. Naštěstí, když dáte dětem do ruky barvy na tělo, tak se docela snadno zabaví. Akorát umývat černou barvu z bílé zdi moc nejde.

inspirace

Než jsem začala zpracovávat skici na finální fotografie, tak jsem se pustila do studia pop-artového umění. Prošla jsem si v knize dějin umění ty nejdůležitější autory, shlédla jsem některé filmy (např. dokument o Andy Warholovi). Vypsala jsem si nejdůležitější znaky, předměty, barvy, symboly. Nakonec jsem tohle vše spojila s moderním pojetím reklamních a fashion fotografií (které mne baví ze všeho nejvíce) a vznikl tento soubor.

kompletní backstage video!

backstage

Vybrali si mně!

Na vizuálu PRAGUE PHOTO 2023 se svojí fotografií podílela Zuzana Fajmonová, studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě..

 

PRAGUE PHOTO FEST

další projekty

Zajímají vás další kreativní projekty, kterými se můžete nechat inspirovat?

foto+video pro deny grigorik

workshop kreativní svícení

chcete se mnou také spolupracovat?
Napište mi!

Vytvořím projekt na míru vašim potřebám.